Egy régóta létező gyártási mód a pelletálás, amelynek segítségével a hidegen sajtolt kutyatápok készülnek
Az extrudáláshoz hasonlóan a pelletálás is a múlt század 30-as éveiben alakult ki, és véleményem szerint okos módja a hulladék újrahasznosításának. A pelletálás az agglomerációs eljárások közé tartozik, amely nagy vonalakban az alapanyag tömörítését jelenti. Például a fűrészport is úgy tömörítik, hogy pelleteket préselnek belőle. A marhák és sertések takarmányát is gyakran préselik össze, hogy csökkentsék a tápból eredő porképződést.
A hidegen sajtolt kutyatápokhoz csak liszteket használnak
A száraz kutyatápokhoz nagyrészt liszteket használnak fel. Ezek lehetnek húslisztek, kukoricaliszt, rizsliszt, pacalliszt, csontliszt, halliszt, stb. Pelletáláskor a különböző liszteket összekeverik, és egy megfelelő átmérőjű furatokkal ellátott acél matricán préselik keresztül. A magas préselési nyomás következtében az anyag felmelegszik, azonban jóval alacsonyabb hőfokra, mint főzés esetén. A találékony reklámszakemberek ezért elnevezték a pelletált kutyatápokat „hidegen sajtolt kutyatápoknak“. Azonban ha valaki azt gondolja, hogy a hidegen sajtolt kutyatáp összetevői a préselés során csak kíméletes mértékben melegszenek fel, az figyelmen kívül hagyja azt a tényt, hogy ezek az összetevők olyan lisztek, amelyek előzetesen magas hőfokon, nagy nyomás mellett kerültek előállításra.
A húsliszt csekélyebb értékű, mint a friss hús
A húsliszt gyártásakor a friss húsból kivonják a tápanyagokban gazdag húslét és a természetes zsírt. A húsliszt ezért tápanyagokban szegényebb, így alacsonyabb értékű, mint a friss hús.
A húsliszt egy állat olyan részeinek elégetett maradványa, amelyeket nem emberi fogyasztásra szántak.
Így készül a húsliszt! A friss húst nagy nyomással működő üstben, legalább 133°C-on és 3 bar nyomás mellett, legalább 20 percig csíramentesítik. A hús ezután egy vákuumos szárítóba kerül, ahol 100-125°C-os hőmérsékleten kivonják belőle a húslét. A vákuumos szárító után a szárított nyers masszát egy présbe helyezik, ahol kb. 200 bar nyomáson eltávolítják belőle a természetes zsiradékot. |
A gabonalisztek esetében sincs ez másként: A gabonát is hőhatás mellett módosítják (felnyitják), hogy a húsevők számára egyáltalán emészthetővé váljon.
Aki azonban olyan kutyatápot keres, amely nem lisztekből, hanem friss húsból készül, az a hidegen sajtolt kutyatápokkal bizonyosan melléfog, még ha a reklámok gyakran mást is ígérnek. Én az FSG eljárást javaslom, amelynek során a friss húst addig párolják alacsony hőmérséklet mellett saját húslében, míg végül elkészül belőle a száraz kutyaeledel. Az FSG eljárás egy olyan, emberi táplálék elkészítésére is alkalmas módszer, amelyet a kutyák szükségleteihez igazítottak.
Friss csirkehús | Csirke húsliszt |
---|---|
Magas nedvességtartalom | Alacsony nedvességtartalom |
Kizárólag hús és bőr kombinációja, csonttal vagy csont nélkül | Az alapanyagok és azok minősége igen változó |
Alacsony hamutartalom | Magas hamutartalom |
Emberi táplálék forrása | Állateledelként való használatra alkalmas |
A fehérje emészthetősége kb. 95% | A fehérje emészthetősége kb. 61% |
kb. 65 (g/kg fehérje) lizint, egy létfontosságú aminosavat tartalmaz | kb. 41 (g/kg Protein) lizin |
Több A,D,E vitamint tartalmaz | Kevesebb A,D,E vitamint tartalmaz |
Több kreatint tartalmaz, amely elősegíti a sejtek energiaellátását | Kevesebb kreatint tartalmaz |
A hidegen sajtolt kutyatáp széthullik, ha vízbe kerül
Ha a hidegen sajtolt kutyatápot egy pohár vízbe tesszük, fellazul a préselés és a táp széthullik eredeti összetevőire – amelyek elsősorban lisztek. Ezek gyakran annyira finom szemcséjűek, hogy a víz tetején fátyol képződik. Ez a hatás a Kutyabiblia-Hidegen sajtolt kutyatáp összehasonlító teszt során a z előtte-utána fotókon nagyon jól látszik.
A hidegen sajtolt kutyatápok is megduzzadnak!
Több helyen is olvastam, hogy a hidegen sajtolt kutyatápok nem duzzadnak meg. Nos, ez a márkától függ. Vannak olyan hidegen sajtolt kutyatápok, amelyek igen erősen megduzzadnak, ezt igazolják a duzzadási tesztek is. Ha a kutyatáp megduzzad a gyomorban, akkor kitágul és úgynevezett puffadt has érzést okoz. Számos különböző tanulmány igazolja, hogy a megduzzadó száraztáp a kutyáknál gyakran halálos kimenetelű gyomorcsavarodást okozhat. Ez különösen a nagyobb kutyákat érinti. Eddig csak egy megbízható elkészítési eljárás van, amelytől nem duzzad meg a száraztáp, ez pedig az FSG.
Összefoglalás
A pelletálás az az eljárás, amikor a kutyatápot préseléssel állítják elő. Ennek során csak liszt állagú anyagokat préselnek, amelyek közé a legjobb esetben a húsliszt is tartozik. A préselés során alkalmazott nyomás hőképződéshez vezet, amely azonban messze elmarad a főzési hőmérséklettől. Ez adta a találékony reklámszakembereknek az ötletet, hogy a pelletált kutyatápot „hidegen sajtolt kutyatápnak“ nevezzék. Aki azonban azt gondolja, hogy a hidegen sajtolt kutyatáp alacsony hőmérsékleten, ezáltal kíméletesen kerül előállításra, az téved. A hidegen sajtolt kutyatápok különféle lisztekből állnak, és a húsliszt vagy a gabonaliszt előállításához magas hőmérséklet szükséges. Röviden: A hidegen sajtolt kutyatápok különböző liszteket tartalmaznak, amelyeket magas hőmérsékleten állítanak elő. A friss húst nem lehet pelletálni. Ha olyan kutyaeledelt keres, amely friss húsból készül, akkor az FSG eljárással készült kutyaeledeleket ajánlom.